September 25th, 2016

Winners for Solihull Neighbourhoods in Bloom announced

GREEN-FINGERED Silhillians have been recognised for their efforts at the third annual Solihull Neighbourhoods in Bloom awards.

More than 100 entries for this year’s local gardening competition were whittled down to 69 prizes for the schools, community, organisations, businesses, villages and allotments who presented ‘blooming brilliant’ floral displays.

This year, the project this year was bigger than ever with Fordbridge Town Council, Chelmsley Wood Town Council and Solihull Community Housing all being involved.

The awards, which took place at Kingshust Academy, also saw the introduction of two new categories – Young Gardener, won by Francesca Leonard and also two prizes for Disabled Gardener, awarded to John Stanley and Ms De Power.

Congratulating participants on making the borough a ‘brighter and more beautiful place to live’, Coun Glenis Slater, Mayor of Solihull, said: “The awards evening went extremely well and I hope the competition will continue to flourish with even more residents joining in to celebrate the wonderful borough we live in.”

Full List of Winners

Schools

BRONZE

  • Grace Academy
  • Shirley Heath Juniors
  • Arden Secondary and Sixth Form
  • Our Lady of Compassion Catholic Primary

SILVER

  • Widney Juniors
  • Our Lady of Wayside Nursery
  • Yew Tree Primary
  • Langley Primary
  • St Anne’s Catholic Primary
  • Merstone

GOLD

  • Haslucks Green Juniors
  • St Alphege Juniors
  • CTC Kingshurst Academy

 

Young Gardener Award

1st 10 Wilford Grove

2nd Oliver Bird Hall

Community Project Award

Brooklands

 

Allotments

BEST NEW STARTER

28b/29a Jillcot

BEST WILDLIFE PLOT

17 Jillcot

RUNNER-UP BEST PLOT

3 Holly Lane

BEST PLOT

24a Jillcot

BEST ALLOTMENT SITE

Jillcot

CENTRAL – RETAIL AND COMMERCIAL FRONTAGE AWARD

1st Embley Business Units

2nd JLR

3rd Holiday Inn

RURAL – RETAIL AND COMMERCIAL FRONTAGE AWARD

1st Blythe Waters

2nd Hockley Heath Butchers

3rd Queens Head Meriden

CENTRAL – PLANTERS AND HANGING BASKETS AWARD

1st Shirley Railway Station

2nd 22 Trustin Close

3rd 8 Oakslade Drive

RURAL – PLANTERS AND HANGING BASKETS AWARD

1st Fen John – Meriden

2nd 8 Winspear Close

3rd 164 Main Road – Meriden

NORTH – PLANTERS AND HANGING BASKETS AWARD

1st 21 Fillingham Close

2nd 184 Pike Drive

3rd 79 Tulip Walk

OUTSTANDING BEDDING DISPLAY (one off prize)

677a Stratford Road

WILDFLOWER GARDEN AWARD

1st 51 Buryfield Road

2nd 10 Wilford Grove

3rd 12 Warren Drive

CONSERVATION AREA AWARD

11 St Helens Road

CENTRAL – COMMUNITY AREA AWARD

1st Marie Curie Hospice

2nd Servite House

3rd Royal Star and Garter

RURAL – COMMUNITY AREA AWARD

1st Meriden Hall Park Homes

2nd Eaves Green Park Homes

3rd Windmill Park

4th Tall Trees Station Road HIA

NORTH – COMMUNITY AREA AWARD

1st Clopton Crescent

2nd Fillingham Close

3rd Marston Green Gardeners Club

RURAL – DISABLED GARDENER AWARD

4 Windmill Park

NORTH – DISABLED GARDENER AWARD

24 Moorend Avenue

BEST LAWN AWARD

1st 259 Bosworth Drive and 7 Clopton Crescent

2nd 196 Creynolds Lane

CENTRAL – FRONT GARDEN AWARD

1st 56 Bills Lane

2nd 5 St Giles Close

3rd 22 Trustin Close

RURAL – FRONT GARDEN AWARD

1st 196 Creynolds Lane, Cheswick Green

2nd 4 Windmill Park

3rd Church Court, Hampton in Arden

NORTH – FRONT GARDEN AWARD

1st 79 Tulip Walk

2nd 263 Bosworth Drive

3rd 259 Bosworth Drive

BEST VILLAGE AWARD

1st Meriden (Community Involvement)

2nd Marston Green (community assets)

3rd Hampton in Arden (with emphasis on the new lake and wildflower meadow)

4th Hockley Heath

Comments